Pro plastickou operaci víček je obvykle vhodný čas ve chvíli, kdy vás začne trápit nejen to, jak vaše víčka vypadají, ale objeví se i další problémy jako pálení a otoky očí, unavené oči, zhoršené vidění apod. Všechny problémy doporučujeme konzultovat s očním lékařem a poté i s plastickým chirurgem. Tito odborníci vám rovněž poradí, jaký konkrétní zákrok je pro vás vhodný. Dozvíte se také, zda plastiku očních víček můžete podstoupit. Obecně však platí, že operaci nejde provést při zánětu spojivek nebo nemoci kůže v oblasti očí. Problém představují i degenerativní procesy nebo Besedova choroba (metabolické onemocnění štítné žlázy).

Před zákrokem blefaroplastika

Samotnému zákroku by měla předcházet konzultace, online nebo osobně. Na konzultaci se dozvíte o možnostech provedení v návaznosti na vaše představy, požadavky a cíle. Lékař by vás měl seznámit s možnými riziky a komplikacemi plánovaného výkonu, abyste se mohli takzvaně informovaně rozhodnout a následně dát k provedení zákroku svůj souhlas.

U pacientů užívající léky s antikoagulačním účinkem je třeba po konzultaci s praktickým lékařem tyto léky
vysadit nebo přechodně nahradit jinými léky (například nízkomolekulární heparin v injekční formě). U pacientů užívající léky na ředění krve, je třeba 7 dní před zákrokem tyto léky vynechat.

Obsahem prohlášení které podepisujete před zákrokem, bývá zmíněno že jste tento informovaný souhlas četli a že bylo lékařem sděleno a vysvětleno: jaký je účel, povaha, předpokládaný prospěch, následky, možná rizika a komplikace výkonu, zda má plánovaný výkon nějakou alternativu a zda mám možnost si zvolit jednu z nich, k jakým omezením v obvyklém způsobu života, v pracovní schopnosti a změnám v pracovní způsobilosti může příslušný zdravotní výkon vést, jaký léčebný režim, následná zdravotní a preventivní opatření jsou vhodná po plánovaném výkonu, atp.

Dále bývá obsahem prohlášení, že jste měli možnost klást doplňující otázky a zeptat se na vše, co považujete v souvislosti s navrhovaným výkonem za podstatné, a že dotazy byly lékařem zodpovězeny, že jste podaným informacím a vysvětlením plně porozuměli a považujete své poučení za dostatečné. Závěrem pak prohlašujete, že na základě své svobodné vůle a poskytnutých informací souhlasíte s provedením navrhovaného zdravotního výkonu. Obecně asi takto.

Průběh zákroku

Plastika očních víček obvykle probíhá v lokální anestezii (místní znecitlivění). Pokud zákrok podstoupíte v analgosedaci nebo v celkové anestezii, musíte předtím ještě podstoupit interní vyšetření (EKG, krevní obraz). Několik týdnů před operací nesmíte užívat léky s kyselinou acetylsalicylovou a léky na ředění krve.

Co se bude dít v den operace? Těsně před zákrokem plastický chirurg vyměří nadbytek kůže, kterou bude odstraňovat. Vyznačí si linie zákroku. U horních víček pak bude řez provádět tak, aby vzniklá jizva byla schována v okohybné rýze horního víčka. U dolních víček bude řez veden těsně pod řasami.

Co se děje během zákroku? Nejprve je proveden řez podle vyznačené linie. Kvůli nadbytkům kůže je řez obvykle veden asi jeden cm za zevní oční koutek (počítat je nutné s tím, že jizva se v těchto místech pak hojí po delší dobu). Následně se odstraní kožní nadbytek a podélně se rozdělí vlákna kruhového očního svalu, aby vznikl přístup k tukovým váčkům. U váčků se rozruší vazivové pouzdro a tuková tkáň se odstraní. Nakonec se okraje kůže sešijí, a přelepí náplastí.

Zákrok obvykle probíhá v lokální anestezii, oční víčka jsou lokálně znecitlivěna. Operace trvá zhruba hodinu, po zákroku je nutné krátkou dobu zůstat ležet pod dohledem zdravotnického personálu. Ihned po operaci je možné odejít domů.

Pooperační péče, rekonvalescence a doporučení

Poté, co přestane působit lokální anestezie, může pacient cítit mírnou bolestivost. Tu pomohou utlumit léky proti bolesti, běžně dostupné v lékárnách. Může se objevit otok, vhodné je proto přikládat studené obklady. Normální jsou po operaci i modřiny, které by však měly zmizet po dvou až třech týdnech. Přechodně se může objevit i svědění, zarudnutí, necitlivost. Rovněž běžné je po operaci slzení očí, ale i to by mělo samovolně po nějaké době vymizet.

Vzniklé jizvy je třeba ošetřovat speciální mastí a masírovat. Začít je třeba ale až dva týdny po operaci nebo tehdy, až řekne lékař.

První týden po operaci se nedoporučuje poloha vleže. Spát je vhodné v polosedě nebo alespoň na dvou polštářích. Doporučuje se mít klidový režim alespoň dva týdny po operaci . Nesmíte vykonávat namáhavé aktivity a zvedat těžké předměty. Doporučuje se také chránit oči před sluncem a nosit nějakou dobu po operaci sluneční brýle. V letních měsících je třeba mazat jizvy krémem s ochranným faktorem 50. Opalování se nedoporučuje, totéž platí i pro solárium.

Stehy z víček obvykle lékař odstraní šestý až sedmý den po operaci. Otoky a modřiny se postupně ztrácí, jizva bledne. Pooperační péči rozhodně nepodceňujte. Má totiž zásadní vliv na to, jak bude vypadat celkový výsledek operace. Pokud máte ohledně pooperační péče nějaké otázky či nejasnosti, neváhejte vše konzultovat s lékařem.

Operace víček má vždy dlouhodobý efekt, nadbytek kůže se však během osmi až dvanácti let může opět vytvořit. V některých případech je zákrok potřeba po několika letech znovu opakovat a nadbytečnou kůži znovu odstranit. U tukových váčků pod očima je tomu jinak. Pokud jsou důkladně odstraněny, dojde sice postupem času k povolení kůže, ale tukové váčky se už znova neobjeví.

Komplikace po plastice očních víček

Po operaci očních víček pravděpodobně budete cítit mírnou bolestivost, tlak nebo jiné nekomfortní pocity. Objeví se otoky a modřiny. Všechny tyto problémy by ale měly do několika dnů a týdnů vymizet. Pokud se tak nestane, poraďte se s lékařem.

Dočasně se můžete potýkat i s dalšími potížemi. Vaše oči můžou (vlivem omezené funkce víček) slzet nebo vysychat. Spojivka může být podrážděna. Problém můžete mít i s jizvami, které se nemusí hojit dostatečně rychle nebo může dojit k jejich zbytnění. někdy je v těchto případech nutné provést korekci jizvy nebo její části. Výše uvedené se stává spíše výjimečně, nicméně raději o tom informujeme. Není to nic co by se nedalo řešit nebo vydržet, je potřeba dodržovat doporučení a mít trpělivost.

Hojení, péče o jizvy

Zhruba týden po operaci lékař odstraní stehy. Následující týden by se pacienti jizev neměli dotýkat. Vhodné je jen opatrné promazávání (od vnitřního koutka k vnějšímu) mastným krémem.

Nejdříve dva týdny po operaci (nebo ve chvíli, kdy to lékař dovolí), začněte s tlakovými masážemi. Masáže provádějte ráno a večer po dobu dvou týdnů nebo do té doby, dokud jizvy nezměknou. Jak masáž provádět? Zatlačte na kůži na víčkách prstem, vydržte asi deset vteřin (nesmíte cítit bolest, ale jen tlak) a povolte. Promasírujte postupně celé víčko.

Pokračovat můžete na stránku kde najdete ceny blefaroplastiky nebo na recenze a hodnocení.